Астронавт на Европейската космическа агенция (ЕКА) ще бъде част от екипажа на борда на ракета на SpaceX, която ще се насочи към Международната космическа станция през пролетта на 2021 г.
Лидерите на 27-те държави от ЕС най-накрая стигнаха до компромис за дългосрочния бюджет на блока и Фонда за възстановяване в размер на 1,074 милиарда евро рано във вторник (21 юли).
Отговорът на правителството на Великобритания на кризата с коронавируса заплашва да раздели вече и без това отслабналия след Брекзит съюз на Англия, Северна Ирландия, Шотландия и Уелс. Сега сепаратизмът се засилва и от вируса.
Европейските авиокомпании, засегнати от кризата с коронавируса, ще получат помощ в размер на 30 милиарда евро. Наистина ли ни трябват толкова много превозвачи? И не би ли било по-добре за ЕС да има своя собствена авиокомпания?
Това е приказка, стара колкото е стар и самият Европейски съюз: лидерите се събират на среща на върха, постигат съгласие за нещо и след това обясняват у дома как Брюксел е наложил нещо или как ЕС ги е накарал да направят друго.
Правителствата на страните от ЕС ревниво пазят данъчната политика като национална компетенция, но здравната криза даде възможност на Брюксел да промени това. Ако държавите членки не позволят на ЕС да събира свои данъци, те ще дължат стотици милиарди евро дългове.
24 европейски държави, сред които и България, се споразумяха да работят заедно в сферата на международния железопътен транспорт, за да го направят привлекателна алтернатива.
Успехът на Илън Мъск, който изстреля двама космонавти в орбита, поне за кратко разсея мрачните мисли на по-голямата част населението на света. Космическите изследвания могат да ни разкрият много за това къде отиваме като общество и най-вече къде се проваляме.
В четвъртък (28 май) Европейската комисия обяви как отделните страни-членки на ЕС могат да се възползват от увеличения фонд за справедлив преход в размер на 40 милиарда евро. България ще получи 2,693 млрд евро от Фонда, съобщи Европейската комисия.
Иновациите могат да станат жертва на смъртоносния коронавирус, ако след пандемията правителствата наложат мерки за възстановяване на основата на изцяло установените технологии и практики. Новите идеи не могат да бъдат оставени да загинат.
Сега на фокус е битката срещу пандемията, но споровете за климатa все още не са приключили. Някои са в ход, а други тепърва започват. Пригответе се за битката между "ястребите" и "гълъбите".
За добро или лошо коронавирусът може да промени обществото ни за постоянно. Разрушаващият ефект на смъртоносния вирус може да ни помогне да се освободим от редица хронични заболявания, които ни мъчат отдавна.
За голямо съжаление съавтора на популярния комикс "Приключенията на Астерикс" почина днес (24 март) на 92-годишна възраст. Галските войни на Албер Юдерзо могат да научат Европа на няколко урока, полезни за всички ни.
Притеснения за нова миграционна криза, паника около коронавируса, рецесии на хоризонта: европейските политици имат не една и две тревоги, които да ги държат нащрек.
Автомобилният гигант се съгласи да обезщети собствениците на автомобили, които участват в колективния иск, с между 1350 и 6257 евро в зависимост от възрастта и модела на колата.
Европейският съюз е поел на “зелен” кръстоносен поход, въоръжен с прокламации и планове, полиращи екологичния му образ. Но това изисква огромен човешки ресурс, което може да се окаже не по-малко предизвикателство от промяната на климата.
Брекзит е пред нас. В полунощ британците излизат, затваряйки още една глава от сагата на Брекзит и от историята на ЕС. EURACTIV ви припомня целия процес от последните 3 години.
И трите делегирани парламента на Обединеното кралство - в Белфаст, Кардиф и Единбург - ще откажат да одобрят сделката на Борис Джонсън за Брекзит до края на днешния ден. Но протестите им ще останат нечути, след като Лондон даде ясно да се разбере, че опасенията им имат малка тежест.
Лидерите на ЕС обявиха, че са постигнали споразумение за амбициозен климатичен план за 2050 г. рано в петък сутринта (13 декември), макар че Полша все още поддържа възраженията си и отказва да одобри неутралната за климата цел.
Две големи събития тeзи дни ще оформят климатичните амбиции на ЕС и всяко подхлъзване би могло да нанесе непоправима вреда на зелените идеи. Ето как се подреждат парчетата от пъзела.
ЕК обяви, че е дала зелена светлина за държавна помощ от 3,2 милиарда евро за проекти за батерии в седем страни - Белгия, Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша и Швеция.
Нова седмица, нова Kомисия, нови лица. Един въпрос идва в ума на мнозина журналисти: ще прекъсне ли новата Комисия на Урсула фон дер Лайен линията на Жан-Клод Юнкер, или ще ни предложи още от същото? Още първият работен ден може да ни даде някои улики.