Държавите ще трябва да включат "ефективни механизми за предотвратяване, откриване и противодействие на конфликта на интереси, корупцията и измамите, предупреди зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис.
ЕС ще създаде новa група от надзорни органи, включително на национално и общностно ниво, които да контролират големите цифрови валуги, сред които и "Либра" на Фейсбук. Това предвижда предложение на ЕК, с което EURACTIV се запозна.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи във вторник (8 септември) Мейрийд МакГинес от Ирландия за комисар по финансовите услуги. Латвиецът Валдис Домбровскис ще поеме търговския портфейл.
В понеделник (7 септември) Европейският парламент поиска увеличение на седемгодишния бюджет на ЕС и правно обвързващи ангажименти за въвеждане на нови налози за финансиране на фонда за възстановяване в размер на 750 милиарда евро.
През последните години таксите за плащане с банкови карти са намалели благодарение на новите правила на ЕС. Те са генерирали спестявания в размер на близо 2 милиарда евро годишно, гласи доклад на Европейската комисия, публикуван тази седмица.
Във вторник (1 юли) Европейският фискален съвет (ЕФС) препоръча да се премахне прага на дълга на ЕС от 60% от БВП и вместо това да се приемат реалистични цели, специфични за националните икономики на блока.
Лидерите на ЕС обсъдиха в петък за първи път фонда за възстановяване на стойност 750 милиарда евро, който е предложен от Европейската комисия за преодоляване на икономическата криза. Те обещаха да постигнат споразумение през юли.
Ще бъде “много трудно” да се постигне споразумение за фонда за възстановяване и общия седемгодишен бюджет на ЕС до юли, както бе планирано. На лице са много разногласия по отношение на размера, разпределението на стимула и свързаните с него условия. Това признаха в сряда (10 юни) служители на ЕС и национални дипломати.
Европейската комисия удвои усилията си да покаже, че Европа ще избегне грешки, допуснати по време на “Голямата рецесия” при справянето с настоящата криза.
В сряда (27 май) председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи безпрецедентен стимул на стойност 750 милиарда евро. Правителствата имат решаваща роля при вземането на решение за това как ще бъдат изразходвани парите.
Безпрецедентният стимул на ЕС за възстановяване след пандемията от COVID-19 идва с определени условия, които трябва да отразяват, както изключителния характер на тази криза, така и европейските цели, според висши депутати и дипломати.
Икономиките на страните от ЕС ще се свият със 7.4% през тази година. Здравната криза ще доведе до най-лошата рецесия в историята на блока. Това сочи пролетната прогноза на ЕК.
Европейската централна банка е готова да увеличи програмата си за изкупуване на облигации в размер на 750 милиарда евро, за да се справи с икономическия спад вследствие на пандемията от коронавирус.
След няколко неуспешни опита, в четвъртък (9 април) финансовите министри на ЕС договориха пакет от 540 милиарда евро за подкрепа на държавите членки, компаниите и работниците, засегнати от здравната криза.
След 16-часова телеконференция, която приключи в сряда сутрин (8 април), финансовите министри на еврозоната не успяха да постигнат споразумение за икономическия пакет за справяне с икономическото въздействие на COVID-19.
Комисията планира да представи актуализирано предложение за многогодишната финансова рамка на 29 април, като част от стратегията за възстановяване след икономическите последствия от пандемията, според вътрешен документ, видян от EURACTIV.com.
Държавите членки ще предоставят гаранции за набиране на до 100 милиарда евро в нов временен фонд за подпомагане на работещите в най-силно засегнатите от коронавируса страни, като Италия и Испания, според проектопредложение, видяно от EURACTIV.com.
Лидерите на ЕС останаха на различни мнения за икономическия отговор на коронавируса. Северните страни отхвърлиха идеята за общ дълг, известен като "коронаоблигации", предложени от девет държави членки с цел финансиране на възстановяването.
Водещи евродепутати призовават Европейската комисия да актуализира предложението си за дългосрочния бюджет на ЕС за 2021-27 г., вземайки предвид последствията от пандемията.