Janos Ammann

ЕК представя план за следвоенно възстановяване на Украйна
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се обяви за пакет за следвоенно възстановяване на Украйна в сряда (4 май), който да й помогне да се възстанови след края на войната.
Четири държави участват в надпреварата за нов шеф на спасителния фонд на ЕС
Мандатът на настоящия управляващ директор на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг приключва през октомври.
Член на борда на ЕЦБ нарече криптовалутите опасна „къща от карти“
Крипто-активите водят до нестабилност и несигурност – точно обратното на обещаното. Те създават нов Див Запад, коментира Фабио Панета.
Как Русия може да предотврати дефолт и защо не й пука
Руското правителство разполага с достатъчно средства, за да предотврати неизпълнение на своя държавен дълг, но не бърза да се разплаща.
Въпреки санкциите руската икономика отчита излишък за първото тримесечие
Това показва, че санкциите на ЕС срещу страната имат само ограничен ефект.
Лидерите на Г-7 не се споразумяха за нови санкции срещу Русия
В четвъртък лидерите на Г-7 в света се споразумяха да работят заедно по прилагането на действащите в момента санкции срещу Русия, така че те да не могат да бъдат заобикаляни от руска страна, но не постигнаха съгласие за нови санкции срещу Москва.
Военна икономика: Назад към основите
Борбата за осигуряване на самите основи на функционираща икономика - храна, енергия и сигурност, има потенциала да промени политиките и начина, по който мислим за тях.
Швейцария последва санкциите на ЕС срещу Русия
Швейцарският федерален съвет се срещна в понеделник (28 февруари) на извънредно заседание и реши да приеме изцяло санкциите на ЕС срещу Русия, след като обществената критика към бездействието на правителството се засили.
ЕС ще санкционира Руската централна банка, дестабилизира рублата
Висшите представители на ЕС обявиха нови санкции на ЕС срещу централната банка на Русия в неделя, които сериозно ще ограничат способността на централната банка да има достъп до резервите си и по този начин ще дестабилизира руската рубла.
Шефът на ЕЦБ: Повишаването на лихвените проценти няма да промени цените на енергията
Годишната инфлация беше 5,1% през януари 2022 г., спрямо 5% през декември, което е по-високо от предишните прогнози на ЕЦБ.
Евродепутати критикуват френското председателство, че бездейства за търговията
Колебливостта на френското председателство на ЕС относно търговските споразумения предизвика критики от няколко членове на Европейския парламент.
Разширяване на еврозоната – преглед
Докато всички страни членки на ЕС, с изключение на Дания, на теория са задължени да приемат еврото, Швеция, Полша, Чехия, Румъния, Унгария, България и Хърватия все още не го използват.
2022 г.: Фискална конфронтация при несигурни икономически обстоятелства
Този поглед напред за 2022 г. трябва да е с предпазливо напомняне, че продължаващата пандемия и свързаните с нея икономически последици и инфлация може бързо да променят приоритетите на политиката в блока.
Еврокомисията представя директиви срещу данъчната конкуренция и фиктивните компании
Дали дадена компания се счита за фиктивна компания от ЕС ще се определя от три критерия: естеството на приходите, трансграничните транзакции и управлението на компанията.
Съветът на ЕС с преговорна позиция за директивата за минималната работна заплата
Това проправя пътя за преговори между Парламента и държавите-членки, което вероятно ще доведе до приемането на директивата още през пролетта на 2022 г.
ЕП отхвърли създаване на „Европейска суперлига“, независима от УЕФА
Съдът на ЕС скоро ще се произнесе дали монополът на УЕФА е допустим според правото.
Някои страни от ЕС смятат, че националната финансова стабилност е застрашена
Държавите-членки със значително присъствие на чуждестранни банки се опасяват, че споразумението Базел III жертва тяхната национална финансова стабилност.
ЕС и САЩ намаляват митата, ще си сътрудничат и за „зелена стомана“
ЕС и САЩ обявиха, че са предприели „съвместни стъпки за възстановяване на историческите трансатлантически търговски потоци на стомана и алуминий“.
От данъчното споразумение на ОИСР печелят богатите страни
На 8 октомври 136 държави договориха глобално споразумение за 15 процента минимален корпоративен данък.
Китайските компании обвиняват „дезинформацията“ за проблемите им в ЕС
62% от китайските компании, които работят в Европа, смятат, че политическият климат за тях се е влошил.
ЕС продаде „зелени облигации“ за 12 млрд. евро
Комисар Хан подчерта задоволството си от факта, че голяма част от финансирането идва от северните страни и регионите на Бенелюкс.
ЕК си поставя високи икономически цели за 2022 г.
Европейската комисия планира да предложи две отделни данъчни директиви през 2022 г., в съответствие с текущия процес за по-справедливо облагане на корпоративната печалба.