Германският енергиен регулатор обяви в понеделник (15 ноември), че украинските газови компании „Нафтогаз“ и GTSOU ще бъдат включени в текущите германски процедури за сертифициране на газопровода „Северен поток 2“, за който са кандидатствали.
„Федералната мрежова агенция на Германия може да потвърди, че е поканила Националното акционерно дружество „Нафтогаз“ и оператора на газопреносна система на Украйна към процеса на сертифициране“, се казва в изявление на регулатора.
На 20 октомври украинският „Нафтогаз“ подаде молба до германския енергиен регулатор за участие в процедурата за сертифициране на „Северен поток 2“.
Процесът на сертифициране в Германия започна на 8 септември, след приемането на заявление от компанията Nord Stream 2. Агенцията разполага с четири месеца, до 8 януари 2022 г., за да вземе решение за сертифицирането на газопровода.
След това Европейската комисия разполага с между два и четири месеца, за да прегледа германското решение и да направи свои собствени препоръки, които германският регулатор е длъжен да изпълни.
Украйна казва, че компанията NS2AG, която е изградила „Северен поток 2“ и е изцяло собственост на „Газпром“, не може и не трябва да бъде сертифицирано като независим оператор, тъй като европейското законодателство за конкуренцията и енергетиката изрично забранява на доставчиците на енергия да контролират транзитните маршрути.
Риск от „вечна газова криза“
Генерален директор на оператора на газопреносна система на Украйна Сергей Макогон, каза на EURACTIV в ексклузивен коментар, че неговата компания приветства решението на германския регулатор.
Той също така предупреди: „ако „Северен поток 2“ бъде сертифициран като независим оператор, Германия и Европа може да изпаднат в постоянна газова криза за десетилетия напред“.
Според Макогон „Северен поток 2“ няма „никакво търговско оправдание, а всички характеристики на енергийно оръжие“. Той твърди, че сегашната газова криза в Европа е „пряка последица от преднамерен решения на Газпром да не доставя газ през Украйна“.
Украинският оператор потвърди, че сертифицирането на „Северен поток 2“ ще подкопае върховенството на закона в Европа.
„Сертифицирането ще позволи на „Газпром“ по-лесно да използва доставките на газ като политически инструмент срещу Германия и Европа“, обявиха от украинската газотранспортна компания. „Северен поток 2 нарушава конкуренцията с други транзитни маршрути, особено украинската ГТС и газопровода Ямал през Полша. Той отказва на други доставчици, по-специално от Централна Азия, достъп до газопреносната мрежа, за да достигнат до ЕС и по този начин подкопава усилията на блока да диверсифицира своя внос на енергия и да насърчи конкуренцията в енергийния сектор“, се казва в съобщението.
Главният изпълнителен директор на „Нафтогаз“ Юрий Витренко също приветства решението на германския регулатор. „Нашето мнение остава непроменено: операторът на газопровода „Северен поток 2“ не може да бъде сертифициран, освен ако не отговаря на всички изисквания на законодателството на ЕС за конкуренцията и енергетиката. Не може да има специално отношение към „Газпром“, каза Витренко.
Той твърди, че газопроводът „Северен поток 2“ застрашава сигурността на доставките в Германия и в Европа.
„Това е антиконкурентно поведение и няма да осигури необходимия допълнителен капацитет за транспортиране на газ нито до Германия, нито до Европа. В момента има повече от достатъчно излишен транзитен капацитет, но не се използва от „Газпром“ в съществуващите му договори с оператора на газопреносната система на Украйна. Не виждаме оправдана търговска цел за „Северен поток 2“, подчерта Витренко.
Украйна е на мнение, че без по-нататъшен транзит на руски газ през нейна територия, Кремъл по-лесно би поел риска да завземе още украинска територия.