Румънските сенатори приеха законопроект в сряда (11 май), с който правителството се надява да насърчи добива на газ в Черно море, докато Европейският съюз се стреми да намали зависимостта си от руския газ.
Законодателството, което има за цел да „гарантира енергийната сигурност на Румъния“ и да ѝ позволи да стане износител на газ, сега се очаква да бъде одобрено от долната камара на парламента, преди да влезе в сила в края на юни.
С него се изменя закон, приет през октомври 2018 г., който предвиждаше, че половината от добивания газ трябва да се продава на местния пазар и накара дружествата да преустановят плановете си за добив на газ.
Като изключение в рамките на ЕС Румъния разполага със значителни резерви, но през зимата трябва да се обръща към Русия, за да покрие около 20 % от нуждите си от газ.
През 2018 г. консултант на одиторската компания Deloitte заяви пред AFP, че обемът на румънските резерви може да я превърне в основен производител на газ в ЕС.
Според различни оценки, дълбоко в Черно море се намират допълнителни неизползвани запаси от 170 до 200 млрд. куб. м, които могат да бъдат добити до 2040 г.
Това е равностойно на общото годишно потребление на Румъния за 15 години.
Румънската компания Black Sea Oil & Gas изрази съжаление, че новият закон подкрепя прогресивното данъчно облагане на приходите от морските сондажи, и заяви, че все още обмисля дали да започне добива, планиран за това лято.
По данни на Букурещ ExxonMobil и други газови и петролни групи до момента са инвестирали над 3,5 млрд. долара (3,3 млрд. евро) в проекти за проучване и разработване на находища в Черно море.
Американският гигант ExxonMobil обяви миналата година, че ще се оттегли от Румъния.