Докато Европа реагира на реалността на войната, държавата е готова да поеме много по-интервенционистка роля в цяла Европа. Борбата за осигуряване на самите основи на функционираща икономика – храна, енергия и сигурност, има потенциала да промени политиките и начина, по който мислим за тях.
Войната концентрира умовете на хората върху това, което е от съществено значение. Силно поддържаните вярвания относно балансираните бюджети, държавните ограничения и регулациите остават на заден план, когато физическата сигурност е заложена на карта.
Може би най-яркият пример за тази промяна беше речта на германския финансов министър Кристиан Линднер пред германския Бундестаг в неделя (27 февруари).
Отбрана
Обикновено убеден защитник на спирачката на дълга и малката държава, която не се намесва, той настоя за 100 милиарда евро допълнителен бюджет, който да похарчи за германските въоръжени сили, повече от два пъти текущия годишен бюджет на Бундесвера.
В отговор на критиките за цената от дясноцентристките християндемократи Линднер отговори, че разходите за отбрана са „инвестиция в нашата свобода“.
Германия не е единствената страна, която увеличава разходите си за отбрана през последните няколко дни. Румънският президент Клаус Йоханис призова за бюджет за отбрана в размер на 2,5% вместо само 2% от БВП, предаде EURACTIV.ro.
Финландският премиер Санна Марин във вторник (1 март) каза, че разходите за отбрана трябва да бъдат увеличени, чешкият финансов министър Збинек Станжура говори за „военен бюджет“, а шведският премиер Магдалена Андерсон обяви „допълнителни ресурси за нашата отбрана“ във вторник .
Енергия
Осъзнавайки, че може да не е най-добрата идея да разчитат на диктатор в съседство за енергийните доставки, правителствата насочиха вниманието си към енергийната сигурност, като дясноцентристките политици внезапно започнаха с хвалебствията към възобновяемата енергия.
„Възобновяемата енергия е енергията на свободата“, каза признатият привърженик на свободния пазар Кристиан Линднер.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис каза, че „целта на страната е бързо да стане автономна чрез използване на вятърна и слънчева енергия“.
Това не са думи на политици, които чакат пазарът да им поднесе енергийната сигурност на сребърен поднос – това ще изисква действия от страна на държавата. Очаква се скоро Европейската комисия да предложи едно от тези действия, а именно облагането на непредвидените печалби от високите цени на енергията за инвестиране във възобновяема енергия, както показва изтекъл документ на Европейската комисия, видян от EURACTIV.
Храна
И накрая, войната в Украйна също принуждава правителствата да мислят за продоволствената си сигурност.
През последните 12 месеца Русия и Украйна са отговорни за 40% от вноса на обикновена пшеница в ЕС, като още 9% идват от Молдова. Албания вече изпитва страх от липса на резерви или от невъзможност да си позволи пшеница от други източници.
Освен това войната повдига въпроси относно доставките на фуражи и торове, които са от съществено значение за европейското земеделие.
Преди по-малко от две години продоволствената сигурност беше счетена за „вече не основна грижа“ от еврокомисаря Виргиниюс Синкевичюс, като вместо това призова за фокусиране върху устойчивостта. В сряда (2 март) еврокомисарят Януш Войчеховски каза, че водещата политика на ЕС за по-устойчиво земеделие може да бъде коригирана.
"If food security is in danger, then we need to have another look at the objectives of the Farm to Fork strategy and correct them," says EU agriculture commissioner @jwojc after a special meeting with EU ministers in the wake of the crisis in Ukraine pic.twitter.com/Wyc0BLBmbN
— Gerardo Fortuna (@gerardofortuna) March 2, 2022
Изминалите дни показаха, че това, което има значение, в крайна сметка е физическата реалност.
Сметките могат да бъдат замразени, милиарди долари могат да бъдат направени недостъпни по политическа воля от днес за утре. Дали икономиката ви работи по време на извънредна ситуация в крайна сметка ще зависи от това дали имате достатъчно оръжие, за да се защитите, достатъчно храна, за да се изхранвате, и достатъчно енергия в мрежата, за да поддържате работата на фабриките и домовете на гражданите топли.
Влад Максимов, Богдан Неагу, Джорджия Карагиани, Чарлз Шумски, Пека Вантинен, Анета Зачова имат принос към тази статия.