Докато тече войната в Украйна, Русия засили усилията си за ограничаване на достъпа до информация, насочена към независимото отразяване от двете страни на границата.
Руските власти блокираха във вторник (1 март) две критични медии – радио „Ехо Москвы“ (Ехо на Москва) и единствената независима телевизионна станция в страната, „Дожд ТВ“ (ТВ Дъжд) – заради отразяването им на войната в Украйна.
Този ход, който извади и двете медии от ефир и блокира достъпа до техните уебсайтове, идва на фона на по-широко затягане на ограниченията върху независимите медии в Русия, което се ускори, след като страната нахлу в Украйна миналата седмица.
На 26 февруари „Роскомнадзор“, руският медиен регулатор, се свърза с най-малко 10 новинарски издания относно „необходимостта от ограничаване на достъпа до невярна информация“ в техните репортажи.
В изявление органът за наблюдение описа двете медии като публикуващи това, което определи като „невярна информация“ за обстрела на украински градове от руската армия и смъртта на украински цивилни и обяви началото на разследване на „разпространението на ненадеждна обществено значима информация. ”
Медиите – включително „Ехо Москвы“ и телевизия „Дожд“ – бяха предупредени, че ако не премахнат този материал, както и всяко съдържание, описващо операцията като „атака, нахлуване или обявяване на война“, те могат да бъдат изправени пред глоби или блокиране на тяхното съдържание.
Сред получилите предупреждението беше и „Новая газета“, водещ независим вестник, чийто редактор Димитрий Муратов получи Нобеловата награда за мир миналата година за работата си в защита на свободата на печата.
На 24 февруари, в деня, в който Русия влезе в Украйна, Роскомнадзор инструктира журналисти, че при отразяването на ситуацията те са задължени да използват само информация и данни, получени от официални руски източници.
Съобщава се също, че се предприемат действия за криминализиране на разпространението на „неофициална“ информация за войната в Украйна.
Според независимия вестник Moscow Times, според подготвения законопроект, който се подготвя в Държавната дума, тези, които „изкривяват целта, ролята и задачите“ на руската армия или публикуват „фалшива“ информация за руските военни загуби, могат да получат до 15 години затвор.
Редица журналисти също бяха задържани и обвинени по време на антивоенни протести, проведени из страната през последните дни.
Сайтовете на социалните медии също са изправени пред повишени ограничения. Достъпът до Фейсбук в Русия беше забавен миналия петък в отговор на това, което според „Роскомнадзор“ е ограничаване на страниците на някои руски държавни медии. Достъпът до Туитър също е силно ограничен.
„Ограничаването от страна на руските власти на платформи за социални медии и независими медии е ясна цензура и подкопава свободния поток на информация“, каза Карлос Мартинес де ла Серна, програмен директор в Комитета за защита на журналистите.
Той ги призова да „спрат да използват драконовски тактики срещу независими медии като начин да контролират наратива около нахлуването на страната в Украйна“.
„От съществено значение е малкото останали независими гласове в Русия да не станат жертви в този конфликт.
Резултатът от това засилено нападение срещу критичната преса е значително намалената информация в Русия за това, което се случва в Украйна, като подкрепяните от държавата медии си служат с официалния наратив и предоставят силно селективна версия на събитията.
Докато големите технологии започнаха да действат в борбата с дезинформацията и се насочват към руските държавни медии, беше изразено нежелание платформите да прекратят услугите си изцяло в страната поради опасения, че това може допълнително да стесни информационното пространство.
В отговор на исканията по-рано тази седмица от украинското правителство да забрани всякакъв достъп до Фейсбук и Инстаграм в Русия, ръководителят по глобалните въпроси на Мета, Ник Клег, каза, че платформите се използват „за протест и организиране срещу войната и като източник на независима информация”.
Не само медиите в Русия са изправени пред атаки. Във вторник руските удари срещу Киев събориха телевизионната кула в града, убивайки петима души и изключвайки временно някои канали.
Беше обърнато значително международно внимание на наличието на дезинформация, свързана с конфликта, както в Украйна, така и в цяла Европа.
Новите икономически санкции, обявени от ЕС в сряда сутринта, забраниха на Russia Today и Sputnik да излъчват в блока, а платформи, включително Google, TikTok, Meta и Microsoft, предприеха действия за ограничаване на дейността на двата сайта на техните платформи в Европа.